Jak dobrać odpowiedni rozmiar dywanu?

 26 marca 2020  |     |   0 Komentarzy

Nowe artykuły

Wybierając dywany do poszczególnych pomieszczeń, najczęściej skupiamy się na wzorach i kolorach. Kolejną kwestią jest wybór materiału dostosowanego do naszych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że dywan oprócz podniesienia walorów estetycznych wnętrza powinien również poprawiać jego funkcjonalność. Dlatego niemniej ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru dywanu.

Ogólne zasady

Zanim wybierzemy się na zakupy lub zaczniemy poszukiwania dywanu online, powinniśmy dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Ogólny rozmiar pomieszczenia ma największy wpływ na dobór wielkości dywanu. Aby dobrze spełniał on swoją funkcję, jego odległość od ścian powinna wynosić co najmniej 90 cm. Taka przestrzeń pozwoli na swobodne otwieranie drzwi. Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest sposób ustawienia mebli.

Jak dopasować rozmiar dywanu w poszczególnych pomieszczeniach?

Salon

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie. Często przyjmujemy w nim gości, dlatego w tym miejscu nie możemy sobie pozwolić na aranżacyjne wpadki. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dywanu w takim rozmiarze, aby wszystkie elementy kompletu wypoczynkowego zmieściły się na nim w całości. Możemy zdecydować się również na nieco mniejszy rozmiar. Zawsze jednak przednie nogi kanapy i foteli muszą znajdować się na dywanie, a stolik w jego centralnej części.

Sypialnia

Dywan w sypialni podkreśla charakter wnętrza i ułatwia poranne wstawanie. Ciepła i miękka tkanina jest znacznie przyjemniejsza niż twarda i zimna podłoga. Dobrym rozwiązaniem jest zakup dwóch małych dywaników i ułożenie ich po obu stronach łóżka. Jeśli jednak zdecydujemy się na jeden duży dywan, powinien on być przynajmniej 90 cm szerszy niż łóżko. W przypadku sypialni powierzchnia dywanu powinna umożliwiać swobodne postawienie na nim stóp z obu stron łóżka.

Kuchnia

Kuchenny dywan powinien znaleźć się w centralnej części pomieszczenia w pewnej odległości od szafek, a przede wszystkim od kuchenki i piekarnika. Pryskający tłuszcz może wywołać nieodwracalne szkody. Dywan w kuchni nie powinien być zbyt duży. Najlepiej wybrać taki, który można bez problemu zwinąć i wytrzepać, aby utrzymanie porządku nie stanowiło problemu.

Jadalnia

Wielkość dywanu w jadalni powinna być dopasowana do rozmiarów stołu wraz z odsuniętymi od niego krzesłami. Oznacza to, że dywan powinien być przyjemniej o 120 cm szerszy i dłuższy niż stół. Umożliwi to komfortowe użytkowanie pomieszczenia i zapobiegnie zahaczaniu o krawędzie dywanu podczas odsuwania krzeseł.

Podsumowanie

Nawet najpiękniejszy wzór i najwyższej jakości materiał nie poprawi estetyki wnętrza, jeśli rozmiar dywanu nie będzie dopasowany do wielkości pomieszczenia. Zbyt mały może wyglądać karykaturalnie, natomiast zbyt duży przytłaczająco. Warto więc dokładnie przemyśleć zakup dywanu i wybrać taki, który idealnie wkomponuje się w aranżację wnętrza.

Sprawdź nasze produkty

Miami 129 Grey

Sprawdź

Miami 131 Vizon

Sprawdź

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz